VPN Nedir? Neden Kullanılır?

0
89

Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte entegre olarak çalışmaya başlayan internet platformu, bu sayede birçok farklı özelliğe ve aynı zamanda teknik terime sahip olmaya başlamıştır. Bakıldığı zaman sanal özel ağ olarak da bilinen VPN terimi, aslında internet bağlantısının başka bir ağ üzerinden yapılmasını sağlayan bir ağ adresi olarak bilinir. Bağlantının güvenli hale getirilmesini ve ağa bağlantı halinde iken şifrelerin korunmasını, yine VPN sağlayacaktır. VPN kullanan kullanıcıların kimlikleri de, yine VPN sayesinde gizli kalmayı başaracaktır. Ülke içerisinde bulunan yasaklı sitelere ve gizlenmiş içeriklere de, yine VPN sayesinde ulaşmak mümkün olacaktır. 3. Şahısların işlemleri görmesini engelleyen VPN teknolojisi, bununla birlikte daha aktif bir kullanıma da izin vermektedir. VPN üzerinden yaşanacak tek sorun ise PING olarak bilinen ve farklı ülke sunucuları kullanılmasından kaynaklanan teknolojik bir aksaklık olacaktır. Özellikle hızlı internet akışı sağlayan ve ücretsiz olan VPN adresleri ise gündelik kullanımdaki internet tercihlerinden daha mantıklı olacaktır.

VPN Kullanma Amaçları

VPN öncelikle her zaman kısıtlı ve yasaklı sitelere giriş aracı olarak görülmektedir. Çünkü günümüzde çok popüler legal siteler bile, devlet politikalarına aykırı oldukları zaman anında engellenmektedir. Bu durumda da insanlar genellikle VPN program ve hizmetlerine büyük bir ihtiyaç duymaya başlıyorlar. VPN ise kullanıcının internet adresini başka bir ülkede göstererek verileri şifreler ve bu sayede herhangi bir yasak veya kısıtlama ile karşı karşıya kalınmasını engeller.

VPN Kullanımındaki Diğer Amaçlar

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen VPN uygulamasının en büyük amaçlarından bir tanesi de, özellikle yasaklanmış olan Torrent gibi download sitelerine giriş aralığı yaratmak olacaktır. Bu şekilde rahatlıkla hız yavaşlamış olsa da, indirme dosyası ile kullanıcı arasındaki bütün kısıtlamalar ortadan kalkmış olacaktır. Bununla birlikte her türlü gizlilik ve güvenlik prosedürünü en iyi şekilde kullanmak isteyen kişiler için, VPN çok önemli bir tercih olacaktır. Çünkü internet kullanımında güvenlik çok önemli ve istenen bir unsurdur. Özellikle VPN programları tercih edildiğinde, rahatlıkla kötü niyetli kişiler sistem üzerinden engellenecek ve güvenlik sağlanmış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here