Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

0
97

Televizyonun günümüzde ki önemi geçmişe kıyasla düşmüştür. Çünkü artık insanlar bilgisayarlar ile tüm işlemlerini yapmaktadır. Ancak TV’leri oyun amaçlı film izlemek amaçlı kullanan bir çok insan vardır. Bu da TV’lerin öneminin düşmesini önlemektedir. Bunların yanı sıra bir de tv programları  ve dizileri takip eden bir kitlede bulunmaktadır. Bunun için anlayacağınız TV’ler hala geçmişe göre önemini biraz daha düşmüş olsa da halen vazgeçilmezler arasındadır.

Bu sebepten dolayı TV alırken çok önemli kriterler vardır. Bu kriterleri TV almadan önce kafamız da belirlememiz gerekmektedir. Çünkü TV almaya gidip o an almaya çalışırsanız eğer sizin istediğiniz özellikler olmaya bilir. Çünkü almaya gittiğiniz zaman satıcılar kafanızı karıştırabilirler. Bu sebepten evde kendinize bir ufak liste oluşturmanız da fayda vardır.

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Dikkat etmeniz gereken bir çok başlık vardır. Bu başlıkları tek tek inceleyebiliriz. Ancak bu başlıkları tek tek araştırmanız ve istediğiniz TV ne olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bunları belirlerseniz işiniz kolay olacaktır.

TV alırken nelere dikkat etmeliyiz;

  • Kullanım amacınızı belirlemeniz gerekmektedir öncelikle. Film için mi? İş amaçlı mı? Uydu Yayınlarını izlemek için mi olduğuna dair.
  • Ekran boyutları çok önemli bir durumdur. Çünkü evinize ve iş yerinize alacağınız TV ekranları montaj yapmak istediğiniz ortama büyük de gelebilir küçük de gelebilir. Bu sebepten TV inçlerini gitmeden önce hesaplayarak karar vermeniz de fayda vardır.
  • Çözünürlük durumu da büyük bir öneme sahiptir. Çünkü çözünürlük arttıkça görüntünün gerçekliği ve kalitesi de artmaktadır. Bu sebepten dolayı çözünürlüğü yüksek olan tvlerden daha fazla haz alacaksınızdır.
  • LED Tv mi? OLED Tv mi? QLED Tv’lerden hangisini alacağınıza daha önceden karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu çeşitler arasında da büyük bir fiyat aralığı aynı zaman da kalite ve göz seyri kalitesi değişmektedir.
  • Alacağınız TV’nin Hertz özelliği büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Hertz yani Hz sizin TV’nizin anlık olarak ekranın yenilenme hızını temsil etmektedir. Bu hız düşük olursa eğer görüntünüz kanal değiştirme durumun da geç gelecektir. Bu da bir çok kişinin istemediği bir durumdur. Bu sebepten bu Hz noktasın da bir karar vermelisiniz.
  • Enerji tasarrufu. Günümüzün elektrik faturaları çok fazla geldiğinden dolayı TV’ler için de en az elektrik ihtiyacı duyan TV’ler almanızda uzun vadede sizi kara geçirecektir.
  • Garanti süresi, TV de oluşabilecek her hangi bir sorunda ücret ödemeden tamiratının gerçekleşeceğinden dolayı garanti süresinin en fazla olan ürünleri tercih etmeniz uzun vade de avantajınıza olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here