Online PDF Düzenleme Nasıl Yapılır?

0
95

Taşınabilir belge biçimi olarak dilimize çevrilen PDF kavramı, aslında platformlar arasında işlem yapılmak için üretilen bir sayısal dosya biçimi olarak bilinmektedir. Bedava görüntüleyiciler için çok önemli bir avantaj sağlayan PDF dosaları, aynı zamanda Adobe Acrobat ile düzenlenmekte ve hazırlanmaktadır. Bakıldığı zaman dosyaları açmak için de aynı programın bilgisayarda bulunması gerekecektir. En çok kullanılan dosya Adobe Acrobat olsa da, aslında farklı yönlerdeki uygulamalar ve internet siteleri de kullanılarak rahatlıkla PDF düzenleme ve hazırlama işlemleri gerçekleştirilebilir. Ücretsiz olarak dağıtılan ve yazılı şekilde formata izin verilen PDF formatları için, birçok farklı unsur söz konusudur. Düzenlendikten sonra format içinde herhangi bir değişikliğe izin verilmeyen PDF dosyaları için, farklı düzenleme seçenekleri mevcuttur.

Online PDF Düzenleme

PDF dosyalarının düzenlenmesi için elbette farklı yöntemler bulunmaktadır. Fakat bilgisayarında ekstra bir program bulundurmak istemeyen kişiler için de, genellikle online PDF düzenlemesi önerilmektedir. Online PDF düzenlemesinin gerçekleştirilmesi için, güvenilir ve doğru sonuç veren bir Web sitesi bulunur. Sonrasında ise ilgili PDF dosyası Web sitesinin belirtilen sekmesine yüklenir ve Web ara yüzünde PDF dosyasının düzenlenmesi ile ilgili seçenekler var olur. Bu aşamadan sonra kullanıcı PDF dosyası üzerindeki değişiklikleri yapar ve sonrasında PDF dosyasını kaydetme seçeneği ile düzenlemeleri bitirir. İsteyen kullanıcılar PDF dosyasının son hali için de, kayıtlı şekilde Web sitesinde meydana getirilen dosyayı istedikleri alana indirebilir. Bu sayede PDF dosyası online şekilde düzenlenmiş olacaktır.

Diğer Yollardan PDF Dosyası Düzenleme

İnternette bulunan PDF düzenleme araçları, genel olarak ufak boyutlu şekilde sisteme yüklenir ve hemen ardından kullanılmaya başlanır. Bununla birlikte online PDF düzenleme işlemlerine benzer bir işlem, yine bu uygulamalar içerisinde de söz konusu olmaktadır. Microsoft Word tasarımına benzeyen bir şekilde işlemlerin yapılmasını sağlayan PDF Element gibi programlar, aynı zamanda kayıt işlemi sonrasında da anında indirme avantajını kullanıcılara sunmaktadır. Adobe Acrobat üzerinden düzenlenen PDF dosyaları ise daha kapsamlı bir bilgi birikimi ve tecrübeye ihtiyaç duyacaktır. Çünkü program altyapısı ve anadili tamamen İngilizce olarak yaratılmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here