NTUSER.DAT Nedir? Ne İşe Yarar?

0
87

Bilgisayar teknolojisinin en belirleyici yanlarından bir tanesi de, yazılım ve altyapı seçenekleridir. Bu yüzden de genel olarak bilgisayar kullanıcıları, teknik terimleri bilmek ve bu sayede bilgisayara daha da hakim olmak isterler. Bazı durumlarda bilgisayar kullanıcıları bilgisayar sisteminde bulunan gizli dosyaları görünür hale getirmek isteyecektir. Bu aşamadan sonra ise NTUSER.DAT dosyası artık belirmeye ve kişilerin dikkatini çekmeye başlayacaktır. Öncelikle kişilerin bu NTUSER.DAT dosyasını gördükten sonra hemen silmeye kalkmamaları önerilmektedir. Çünkü NTUSER.DAT dosyası, aslında önemli ve çok kullanışlı bir sistem dosyasıdır. Ayrı bir şekilde oluşturulacak olan profil kimlik dosyalarında, NTUSER.DA dosyası kişisel dizin içerisinde kendiliğinden oluşmuş olacaktır. Windows işletim sisteminde oluşturulan bütün profil sistemleri, ayarları ve tercihleri içerisinde barındıracaktır. Bu dosyaların ayarları ve sistemdeki karşılığı ise NTUSER.DAT dosyası olarak bilinmektedir. Aslında manuel olarak bu dosyanın kullanılması pek de zorunlu değildir. Çünkü Windows sistemi aslında kendisi bu dosyayı otomatik olarak oluşturacaktır.

NTUSER.DAT Dosyası Nedir?

Sistemde meydana gelen bütün ayar değişiklikleri, kendisine bir türlü yer bulmak isteyecektir. Özellikle saat, duvar kağıtları, WİFİ ayarları ve daha birçok farklılık kendisine sistemde bir karşılık dosyası bulacaktır. Bu sayede yapılacak olan değişiklikler, bilgisayarın bir daha açılmasında da geçerliliğini korumaya başlayacaktır. Tüm hesaplardan yapılacak olan çıkışların sonrasında ise NTUSER.DAT dosyasında bir depolama yapılır. Bu sayede değişiklikler de kalıcı hale gelecektir. Dosyaların boyutu ise kullanıcıların kendisine göre değişecektir. Çünkü genellikle profiller kurulur ve kullanılmasına bağlı olarak farklı isimler yer alır.

NTUSER.DAT Dosyası Ne İşe Yarar?

Yapılacak olan bütün kullanımlarda, yazılımlar profile uygun bir NTUSER.DAT dosyası oluşturacaktır. Bununla birlikte daha büyük ve ağır yazılımlarda, NTUSER.DAT dosyası da yine büyük şekilde kendisine yer edinmiş olacaktır. C: sürücüsüne giren kullanıcılar, aynı isimdeki klasörü açacak ve profil isimlerini bu klasörde bulacaktır. Klasörün içerisinde ise NTUSER.DAT dosyası kendisini hemen gösterecektir. Tabi ki belirtilen yerlerde NTUSER.DAT dosyası bulunamıyor ise genellikle gizli dosyaları gösterme seçeneği açılmamış ve kapalı halde işlem veriyor anlamına gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here