iOS 12’nin Temel Özellikleri Nelerdir?

0
91
iOS 12

İOS apple ait olan işletim sistemidir. Bu işletim sistemini telefonlar ve tabletlerde kullanılmaktadır. Telefonların verimliliği ve kolaylığı tamamen işletim sistemine bağlı olduğundan dolayı işletim sisteminin önemi çok daha fazladır. İOS sisteminin yükseltilmesi telefonların daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Tabi ki bir çok ek yenilikler de getirmektedir bunun yanı sıra.

İOS 11 de yaşanan sıkıntıların Apple fazla zarar verdiğinden dolayı bunu bir nevi telafi etmek adına bunu çıkartmaktadır. Aynı zaman da İOS 11 de yapılan hataların yapılmaması adına yeni bir yönteme geçmişlerdir İOS 12 de bu sebepten İOS 12’nin önemi daha da artmaktadır. Özellik tanıtımı 17 eylül 2018 de yapılmıştır.

İOS 12 Temel Özellikleri

İOS 12 de yazılım stratejisini tamamen değiştirmiştir. Yetiştirilemeyen bir çok uygulama artık eklenmeyecektir. Bir sonraki sürüme eklenecektir tamamlanarak. Daha öncesinde sürümün içerisine ekleniyordu ve tamamlandığın da güncelleme yolu ile ekleniyordu ancak şimdi bundan vazgeçtiler.

Şimdi geldi özelliklerine bazılarından bahsetmemiz gerekirse şunlardır;

  • Ölçü(Measure) özelliği çok ön plana çıkmaktadır. Bu uygulama ile ölçmek istediğiniz her şeyi milimetre olarak ölçmenize olanak sağlamaktadır.
  • Fotoğraflar kısmında ise yeni bir arama seçeneği eklenmiştir. Verilere göre Her yıl 1 trilyon adet fotoğraf çekildiği bilinen iphoneler için arama kısmına kişi, yer, etkinlik ve kategori gibi şeyleri yazmaya başladığınız andan itibaren seçenekleri önünüze getirecektir. Bu da çekilen bir çok fotoğraf arasından sizi istediğinizi bulmanıza direk olarak yönlendirecektir. Bu da bir çok kişi için büyük bir kolaylık olarak görülmektedir.
  • Siriye kısa yollar eklenmiştir. Bunun yanı sıra temel kelimeler de eklenmiş ve daha rahat bir şekilde ve hızlı bir şekilde istediğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Siri bir asistan yapay zekasıdır. Bu asistanlık işlemi de bir çok kez insanlara kolaylık sağlamaktadır.
  • Apple News adlı yeni bir uygulama da eklenmiştir artık. Bu haberleri ve finans sektörünü anlık olarak kontrol etmenizi ve bilgi almanızı sağlamaktadır.
  • iCloud desteği ile sesli olarak not almanıza olanak sağlamaktadır artık.
  • iBooks da yeniden yapılandırılarak Apple Books haline dönüştürülmüştür. Bu kitap mağazasında ise daha çok sesli kitaplara yönelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here