Facebook’ta Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

0
91
Facebook’ta Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesidir. Özellikle bu kadar önemli bir sosyal medya uygulamasından milyarlarca insanın faydalandığının bilinmesi gereklidir. Bu şekilde olunca, ister istemez farklı kişilerle karşılaşan insanlar Facebook tarafından verilen engelleme seçeneğini kullanmaya başlıyorlar. Aynı zamanda gereğinden fazla şekilde samimiyet gösteren, rahatsızlık veren, küfür eden ve saygısızlık yapan kişilere karşı da Facebook üzerinde engelleme butonu sıklıkla kullanılmaktadır.

Facebook kullanan bütün hesaplara ait bir özellik olan engelleme işlemi, artık kişilerin engelleyen kişiyi görememesine ve aynı zamanda zaman tünelindeki paylaşımları izleyememesine olanak sağlar. Bunun diğer bir anlatımı ise Facebook üzerinden bütün iletişimlerin kesilmesi anlamına gelecektir. Bu sayede engellenen kişi asla engelleyen kişiyi gruplara davet edemeyecek, arkadaş olarak ekleyemeyecek ve hiçbir konuşma gerçekleştiremeyecektir. Böyle bir duruma düştüğünü anlamak isteyen kişiler ise engellediğini anlamak için birçok farklı yola başvurmayı denerler. Fakat burada önemli olan konu ise aslında güvenli olmayan yollardan engellendiğini araştırmak olacaktır. Çünkü bu yüzden ortaya çıkartılmış olan bazı gizli yazılımlar, Facebook hesaplarının çalınmasına ve hesapların suça yönelik olarak kullanılmasına neden olacaktır.

Profilleri Aramak

Facebook üzerinden engel yendiğinin anlaşılmasının en önemli yöntemlerinden bir tanesi profilin aranmasıdır. Özellikle arama kısmına yazılar profil isminden sonra o kişinin görünmemesi, aslında engellendiğinin bir işaretidir. Eğer profil görüntüleniyor ise genellikle engelleme seçeneği söz konusu olmayacaktır.

Ortak Arkadaşlara Bakmak

Engellendiğini düşünen kişiler, aslında profillerinde bulunan ortak arkadaş listesine girebilir. Bu ortak arkadaşın arkadaş listesinde engelleyen kişilerin isminin aranması, teknik olarak engellemenin bilinmesi için en önemli adımlardan bir tanesi olacaktır. Bu işlem sonrasında ortak arkadaşın arkadaş listesinde bu isim yoksa engelleme işlemi yaşanmış demektir. Tabi ki bunun kontrol edilmesi için de, ortak arkadaşın arkadaş listesinin herkese açık olması gereklidir.

Başkasının Hesabından Kontrol Etmek

En basit yöntemlerden bir tanesi de, engellendiği düşünülen profili başkasının hesabından incelemek olacaktır. Bakıldığı zaman bu en doğru ve başarılı sonuçlardan bir tanesidir. Özellikle o profilde gözüken kişiler, arama yapan kişileri engellemiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here